Competition ResultsBCAWAMember ClubsWinemakingLinksThe GrapevineTOC

Annual Wine & Beer Competition

3 March 2007

Meddle Winners

A1 Dry Chardonnay Sauvignon Blanc

      Judge:  Bill Collings        Steward: Sergio Civitarese

Silver T

Leigh Harrington 

Zymurgy

Bronze

John and Fran Ayris

Zymurgy

Bronze 

Don Graham

Zymurgy

A2 Any Other White Grape

      Judges:  Joan Collings & Helmut Berner                 Steward:  Ron Jacob
Bronze   Vern and Vi Morrise    Zymurgy
Bronze Cory Padula   Zymurgy
Bronze Murray & Shirley Macki  Zymurgy

B Sweet White Grape

             Judges:  Bill Collings             Steward:  Sergio Civitarese
Trophy Ken Curley Vinovan

C1 Bordeaux Style Red Grape

             Judges:  Bert Garbuio & George Gibson       Steward:  Ron Carver
Silver Jacquelin George VAWA
Bronze  Don Graham. Nanaimo Winemakers
Bronze Cory Paula Zymurgy
Bronze Don Graham Nanaimo Winemakers
Bronze Mike Roman VAWA
Bronze Cory Paula Zymurgy
Bronze John and Fran Ayris Zymurgy

C2 Zinfandel

             Judges:  Ken Fowler & Barry Ward               Steward: Peter Gagnon
Bronze  Wayne Grossen Langley Fermenters
Bronze John and Fran Ayris Zymurgy
Bronze Cory Paula Zymurgy
Bronze Mike Roman VAWA
Bronze Vern & Vi Morris Zymurgy

C3 Other Red Wine

             Judges:  Wayne Grossen, Sam Hauck & Dave Even
            Stewards:  Carmen King & Al Watson
Silver T Cory Paula Zymurgy
Silver Wayne Croasen Langley Fermenters
Bronze  Cory Paula Zymurgy
Bronze John & Fran Ayris Zymurgy
Bronze  Jacqueline George Zymurgy
Bronze Shirley & Ken Mackie Zymurgy
Bronze Leigh Harrington Zymurgy
Bronze Wayne Groasen Zymurgy
Bronze Don Vog Zymurgy

D  Rose

             Judge:  Berto Garbuio        Steward: Peter Gagnon
Silver R Sergio Civitarese Zymurgy
Bronze Jack Kouwenhoven Zymurgy

E BC White Grape

             Judges:  Ken Fowler & Collings        Steward: Don Vogt
Bronze T Cory Paula  Zymurgy
Bronze Wayne Crossen  Langley Fermenters
Bronze Wayne Crossen Langley Fermenters
Bronze Ron Jacob Zymurgy

F  BC Red

             Judges: Sam Hauck & Barry Wand    Steward: Al Watson
Bronze T  Peter Gagnon Zymurgy
Bronze Peter Gagnon Zymurgy

G  White Fruit

             Judges: Berto Garbuio & Dave Even              Steward: Sergio Civitarese
Trophy T  Ron Jacob  Zymurgy

H  Red Fruit

             Judges: George Gibson & Mike Leeper        Steward:  Greg Barber
Silver T  Murray & Shirley Mackie Zymurgy
Bronz Peter Gagnon Zymurgy
Bronz Ron Jacob Zymurgy
Bronz Jack Kouwenhoven Zymurgy
Bronz Keith Mille Zymurgy
Bronz Vern & Vi Morris Zymurgy

I  Social

             Judge:  Joan Collings        Steward: Cory Paula
Trophy Vern and Vi Morris Zymurgy

  Any Other Wine

             Judge:  Joan Collings        Steward: Cory Paula
Bronze   T Murray & Shirley Mackie Zymurgy

K  Sparkling

             Judge:  Joan Collings                           Steward:  Cory Paula
Bronze T Don Graham Nanaimo Winemakers

L  Aperitif Sherry

             Judge:  Berto Garbuio & Mike Leeper           Steward: Peter Gagnon
Bronze  T Jack Kouwenhoven Zymurgy
Bronze Barb Robbins Zymurgy
Bronze Vern & Vi Morris Zymurgy

 

 

 

 

 

 

 

 

M  Aperitif

             Judges:  Garbuio & Dave                    Steward: Sergio Civitarese
Bronze  T Keith Kerry Vinovan

N  Desert Wine

             Judge: Helmut Berner & Wayne Croosen     Steward: Carmen Miller
Bronze   T  Jack Kouwenhoven  Zymurgy
Bronze  Keith Kerr Vinovan

O  After Dinner

             Judge: Helmut Berner & Wayne Croosen     Steward: Carmen Miller
Bronze  T John and Fran Ayris Zymurgy

P Light Lager & Hybrid Beer

             Judge: Colin Nicholson         Steward: Joan Nicholson
Bronze  T John & Fran Ayris  Zymurgy
Bronze John & Fran Ayris Zymurgy

Q  Hop Focused Bee Styles

             Judge:  Colin Nicholson        Steward:  Joan Nicholson
Gold T Jack Kouwenhoven Zymurgy
Bronze Jack Kouwenhoven Zymurgy

R  Malt-Focused Beer Styles

             Judge:  Colin Nicholson        Steward: Joan Nicholson
Gold T Jack Kouwenhoven Zymurgy
Silver Jack Kouwenhoven Zymurgy
Bronze Jack Kouwenhoven Zymurgy

S  Roasted & Smoked Beer Styles

             Judge: Colin Nicholson        Steward: Joan Nicholson
Gold T John & Fran Ayris Zymurgy
Gold  Jack Kouwenhoven  Zymurgy
Gold Leary Crescent Brewers Zymurgy
Silver Leary Crescent Brewers Zymurgy
Bronze Jack Kouwenhoven Zymurgy

T  Belgian & Wheat Beer Styles

             Judge: Colin Nicholson        Steward: Joan Nicholson
Gold T John & Fran Ayris Zymurgy
Gold John & Fran Ayris Zymurgy
Silver Jack Kouwenhoven Zymurgy

U  Cider

             Judge: Joan Collings         Steward: Cory Paula
Silver T Jack Koenhoven Zymurgy

  Invitational

             Judge:  Sonia Garlinge        Steward: Keith Miller
Bronze Darlene Elchuk
Bronze Greg Ouellet
Bronze Dave Hicks

 

Wine Maker of the Year

Beer Maker of the Year

Vern & Vi Morris

John and Fran Ayris &
Jack Kouwenhoven

    

  Thank you to all club members, judges and participants   for making this competition a great success.

 Chief Steward

CHILLIWACK ZYMURGY SUPPORTS RESPONSIBLE DRINKING