2004 Competition Results

Wine Categories

 

After Dinner

Red Table - Pinot

Aperitif

Other Dry Red

Aperitif Sherry

Social

Country

Sparkling

Dessert

Chardonnay

Bordeaux Style Dry Red

Other Dry White

Beer & Cider Categories

 

Dark Beer / Ale

Light Beer / Ale

Stout

Cider

Special Awards

 

Best Beer in Show

Best Wine in Show

Brew Master Of The Year

Wine Maker Of The Year

Statistics

 

 

 

Aperitif Sherry

   

Roy Rennie

AB

Home Vintner

Silver - Best in Class (Tied)

Charles Plant

BC

VAWA

Silver - Best in Class (Tied)

Bruce Drewitt

ON

Scarborough Winemakers

Silver - Best in Class (Tied)

Ken Gibson

AB

Home Vintner

Bronze

Terry Rayner

ON

London Wine Pros

Bronze

Bill Rennie

AB

Vineyard Wine Guild

Bronze

Dennis Wright

MB

Winemakers Guild of Winnipeg

Bronze

Robert Caddel

AB

Vineyard

Bronze

North Burnaby Vintners

BC

VAWA

Bronze

 

Aperitif

   

Gerry Den Hartogh

ON

St. Thomas Grapebusters

Gold - Best in Class

Charles Plant

BC

VAWA

Gold

Keith Kerry

BC

Vinovan

Silver

Murray Mackie

BC

Chilliwack Zymurgy

Silver

Nick Polini

AB

Hobby Wines

Bronze

Werner Roesener

ON

Aurora Wine Circle

Bronze

David Neish

AB

Foothills

Bronze

Roman Piwowar

AB

Canmore W. G.

Bronze

 

Chardonnay

   

Dan Sullivan

ON

Pickering Wine Guild

Silver - Best in Class

Don Simper

ON

Press Agents Winemakers Club

Silver

M. & R. Hamilton

BC

Vintners of Coquitlam

Silver

North Burnaby Vintners

BC

VAWA

Silver

John Tummon

ON

K-W Winemakers Guild

Bronze

Don Panagapka

ON

K-W Winemakers Guild

Bronze

Lawrie Thicke

BC

Saanich Sommeliers

Bronze

Gene Kucherway

AB

Hobby Wines

Bronze

George Gibson

BC

Nanaimo

Bronze

Clarence Glessing

AB

Home Vintner

Bronze

Murray Moir

AB

Home Vintner

Bronze

Ron Svrcek 

AB

Lethbridge Wine Rackers

Bronze

 

Other Dry White

   

Steve Kampers

ON

West Toronto Vintners

Gold - Best in Class

Ron Svrcek 

AB

Lethbridge Wine Rackers

Silver

Martin Nygard

ON

London Wine Pros

Silver

Gary Frankow

ON

The Corkscrew Society

Silver

Ivan Herbert

NS

Valley Vintners

Silver

Joe & Connor Mein

AB

Home Vintner

Bronze

North Burnaby Vintners

BC

VAWA

Bronze

Riccardo Pellizzari 

BC

Italian Canadian

Bronze

Dave Coia

AB

Vineyard Wine Guild

Bronze

Glen Badger

BC

Langley Fermenters

Bronze

Dominic Ierullo

ON

Lakeview Wine Club

Bronze

Brownie R. Zawadski

MB

Winemakers Guild of Winnipeg

Bronze

Joseph Dale

ON

Pickering Wine Guild

Bronze

Dan Stevenson

ON

Niagara Vine-To-Wine Circle

Bronze

Bob Gibbon

ON

Other Hamilton Wine Club

Bronze

Dwayne Dixon

AB

Home Vintner

Bronze

 

Rosť

   

Axel Kroitzsch

BC

Langley Fermenters

Silver - Best in Class

Norman Cloutier

BC

Langley Fermenters

Silver

Victor Van Beek

ON

Other Hamilton Wine Club

Silver

Jack Gootjes

ON

St. Thomas Grapebusters

Bronze

Ron Svrcek 

AB

Lethbridge Wine Rackers

Bronze

Bert Garbuio

BC

Italian Canadian

Bronze

Tyler Sponchia

AB

Home Vintner

Bronze

 

Bordeaux Style Dry Red

 

North Burnaby Vintners

BC

VAWA

Gold - Best in Class

M. & R. Hamilton

BC

Vintners of Coquitlam

Silver

Rob Hawley

MB

Winemakers Guild of Winnipeg

Silver

Rick & Mary Homer

BC

Saanich Sommeliers

Silver

Bruce Drewitt

ON

Scarborough Winemakers

Silver

Darrell Reimer

MB

Winemakers Guild of Winnipeg

Silver

Mark Millar

ON

Niagara On The Lake Amateur Vintners

Bronze

D. & K. Jones

BC

Vintners of Coquitlam

Bronze

Meynell Findlater

BC

Vinovan

Bronze

Vern & Vi Morris

BC

Chilliwack Zymurgy

Bronze

Carl Feairs

ON

Brampton Winemakers

Bronze

Joe Zanatta

BC

Italian Canadian

Bronze

Bodega Cellars c/o Bryan White

BC

Kamloops Winemakers Assoc.

Bronze

Don Graves

BC

Nanaimo

Bronze

Bob Jennejohn

BC

Kamloops Winemakers Assoc.

Bronze

Mike Leeper

BC

Vinovan

Bronze

Steve McDonald

ON

K-W Winemakers Guild

Bronze

 

Red Pinot

   

Chris Kraemer

ON

K-W Winemakers Guild

Gold - Best in Class

Darrell Reimer

MB

Winemakers Guild of Winnipeg

Bronze

Art Reimer

ON

Niagara Wine Guild

Bronze

Rob Hawley

MB

Winemakers Guild of Winnipeg

Bronze

Lawrie Thicke

BC

Saanich Sommeliers

Bronze

 

Other Dry Red

   

Cory Padula

BC

Chilliwack Zymurgy

Gold - Best in Class

Sam Hauck & Roger Ford

BC

VAWA

Silver

John Tummon

ON

K-W Winemakers Guild

Silver

Axel Kroitzsch

BC

Langley Fermenters

Silver

Vince Cira

ON

Humber Valley Vintners & Brewers

Silver

Darrell Reimer

MB

Winemakers Guild of Winnipeg

Silver

Alan Baker

NS

Valley Vintners

Silver

Yoland Hebert

MB

Winemakers Guild of Winnipeg

Silver

Michel Perron

AB

Foothills

Bronze

Jim Lloyd

ON

Kawartha Krushers

Bronze

Glen Tarrant

AB

Hobby Wines

Bronze

Meynell Findlater

BC

Vinovan

Bronze

Joseph Dale

ON

Pickering Wine Guild

Bronze

Stephen Small

BC

Vinovan

Bronze

Tom Wood

ON

Humber Valley Vintners & Brewers

Bronze

Carl Feairs

ON

Brampton Winemakers

Bronze

David Burns

ON

Cellar Dwellers

Bronze

D. & K. Jones

BC

Vintners of Coquitlam

Bronze

Dennis Wright

MB

Winemakers Guild of Winnipeg

Bronze

Jack Kouwenhoven

BC

Chilliwack Zymurgy

Bronze

Norman Falk

ON

K-W Winemakers Guild

Bronze

Brian Fennell

AB

Home Vintner

Bronze

Norman Cloutier

BC

Langley Fermenters

Bronze

 

Dessert

   

Barry Walters

AB

Home Vintner

Gold - Best in Class (Tied)

Charles Plant

BC

VAWA

Gold - Best in Class (Tied)

George Gibson

BC

Nanaimo

Silver

Dave Coia

AB

Vineyard Wine Guild

Silver

Dan Sullivan

ON

Pickering Wine Guild

Silver

John Tummon

ON

K-W Winemakers Guild

Silver

Michael Furness

MB

Winemakers Guild of Winnipeg

Bronze

Murray Mackie

BC

Chilliwack Zymurgy

Bronze

Ron Svrcek 

AB

Lethbridge Wine Rackers

Bronze

Jacquelin George

BC

VAWA

Bronze

Bob Gibbon

ON

Other Hamilton Wine Club

Bronze

Steve Kampers

ON

West Toronto Vintners

Bronze

Frank Muermann 

BC

Chilliwack Zymurgy

Bronze

Sheila Lauzon

ON

The Happy Winers

Bronze

Kevin Watson

ON

Niagara On The Lake Amateur Vintners

Bronze

Peter Bennell

ON

Central Toronto Wine Guild

Bronze

Paul Wallace

ON

Prince Edward County Wine Circle

Bronze

 

After Dinner

   

North Burnaby Vintners

BC

VAWA

Gold - Best in Class (Tied)

Don Panagapka

ON

K-W Winemakers Guild

Gold - Best in Class (Tied)

Bruce Drewitt

ON

Scarborough Winemakers

Silver

Michael Furness

MB

Winemakers Guild of Winnipeg

Silver

Sam Hauck & Roger Ford

BC

VAWA

Silver

Ola Juvkam-Wold

AB

Foothills

Silver

Axel Kroitzsch

BC

Langley Fermenters

Bronze

Dan Ostler

ON

Pickering Wine Guild

Bronze

Charles Plant

BC

VAWA

Bronze

Paul Sass

AB

Home Vintner

Bronze

Paul Rogers

BC

Chilliwack Zymurgy

Bronze

Mike Dragani

BC

Revelstoke Winemakers Guild

Bronze

Norman Cloutier

BC

Langley Fermenters

Bronze

Elia Gallo

ON

Prince Edward County Wine Circle

Bronze

 

Sparkling

   

Axel Kroitzsch

BC

Langley Fermenters

Bronze - Best in Class

Ron Svrcek 

AB

Lethbridge Wine Rackers

Bronze

Terry Rayner

ON

London Wine Pros

Bronze

North Burnaby Vintners

BC

VAWA

Bronze

Ivan Herbert

NS

Valley Vintners

Bronze

 

Social

   

North Burnaby Vintners

BC

VAWA

Silver - Best in Class

M. & R. Hamilton

BC

Vintners of Coquitlam

Silver

Murray Lloyd

AB

Foothills 2

Bronze

Ron Svrcek 

AB

Lethbridge Wine Rackers

Bronze

Dwayne Dixon

AB

Home Vintner

Bronze

Don Panagapka

ON

K-W Winemakers Guild

Bronze

 

Country

   

Jim Lloyd

ON

Kawartha Krushers

Gold - Best in Class

Bryan Svrcek

AB

Lethbridge Wine Rackers

Silver

Angelo Stillo

ON

Brampton Winemakers

Silver

Paul Sass & Patricia Morrison

AB

Home Vintner

Bronze

Mervin Quast

ON

Capital Amateur Winemakers

Bronze

John Starr

NS

Valley Vintners

Bronze

Marvin Zeniuk

AB

Canmore W.G.

Bronze

Terry Rayner

ON

London Wine Pros

Bronze

 

Light Beer / Ale

   

Fran & John Ayris

BC

Chilliwack Zymurgy

Gold - Best in Class

Michael Furness

MB

Winemakers Guild of Winnipeg

Silver

Earl Emberton

AB

Canmore W.G.

Bronze

Glen Graham

ON

St. Thomas Grapebusters

Bronze

 

Dark Beer / Ale

   

Earl Emberton

AB

Canmore W.G.

Gold - Best in Class

Gord Oakford

AB

Home Vintner

Gold

Mervin Quast

ON

Capital Amateur Winemakers

Gold

Fran & John Ayris

BC

Chilliwack Zymurgy

Gold

Martin Nygard

ON

London Wine Pros

Silver

Ron Svrcek 

AB

Lethbridge Wine Rackers

Silver

Roman Piwowar

AB

Canmore W. G.

Bronze

 

Stout

   

Jack Kouwenhoven

BC

Chilliwack Zymurgy

Gold - Best in Class

Roman Piwowar

AB

Canmore W. G.

Gold

Victor Van Beek

ON

Other Hamilton Wine Club

Silver

 

Cider

   

John Tummon

ON

K-W Winemakers Guild

Silver - Best in Class


Best Wine in Show
Steve Kampers   West Toronto Vintners ON
 
Best Beer in Show
Jack Kouwenhoven   Chilliwack Zymurgy BC
 
Winemaker of the Year
North Burnaby Vintners VAWA   BC
 
Beermaker of the Year
Fran & John Ayris  Chilliwack Zymurgy BC 
 
Statistics  
Bottles226
Entrants125
Medals162
Gold18
Silver45
Bronze99

The Committee wishes to thank the following judges: Mary Adye, Ted Adye, Rob Belanger, Helmut Berner, Larry Caza, Frank Clark, Bill Collings, Joan Collings, Wayne Crossen, George Gibson, Sam Hauck, Peter Howe, Dan Jones, Don Kellet, Axel Kroitzsch, Tom Kucera, John Matkovich, Colin Nicholson, Hans Oppermann, Riccardo Pellizzari, Ron Rollertson, Bill Spier, Barry Ward, Jack Ziebart

We also wish to thank: Julie Pellizzari, Fran Ziebart, and Joan Nicholson for stewarding

The members of the Chilliwack Zymurgy Club for their stewarding and assistance with the competition

Sonia Garlinge, Chief Steward